Söke'nin En Büyük Şehir Portalına'ne Hoş Geldiniz...
giriş

Bugün |


1..

Bu Hafta |


1..

Bu Ay


1..
Son İçerikler

Bugün |


1...

Bu Hafta |


1..

Bu Ay


1..


Ahşap Oymacılığında 'Aşk' ile 40 Yıl
Ahşap Oymacılığında 'Aşk' ile 40 Yıl
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
facebook paylaş
 
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eklenme Tarihi : 2014-12-25 - 12:23 - Bu haberi 201 kişi okudu.

Söke’de yaşayan 51 yaşındaki Ali Ateş, ilkokul yıllarında öğrendiği ahşap oymacılığı ile geçimini sağlıyor.

Söke Novada Outlet’in karşısında bulunan ‘Dabbe Antika’ adlı atölyesinde aplikten tabelaya, kapıdan oturma takımına kadar özgün tasarıma sahip birçok eser üreten ahşap oyma ustası Ali Ateş’in yol kenarında sergilediği levha çalışmaları da, Aydın-Kuşadası karayolunda seyreden yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekiyor.

“HARABAT EHLİNİ HOR GÖRME ZAKİR”

Ahşap oyma sanatını 10 yaşında Ankara Siteler’de öğrendiğini ve aslen Yozgatlı olduğunu belirten Ateş’in, Kuran-ı Kerim’deki Ahirzaman’a yönelik ayetler ile donattığı atölyesinin önü kimi vatandaşları ürpertirken, kimilerinin ise ilgisini çekiyor. Sanatındaki ve ürettiği eserlerindeki tasavvufi yoğunluğu, Mutasavvıf Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın “Harâbât ehlini hor görme zâkir/defineye mâlik viraneler var” dizeleriyle cevaplayan Ateş, “Yaklaşık 6 yıldır Söke’deyim. Kaderin sahibi, bizi buraya sürükledi. Daha önceki atölyem İzmir’de idi. Müşteri açısından hiçbir endişem yok. Allah’a dayandığın zaman rızk endişesi olmaz. Tevekkülün özü de budur. Yarına ilişkin en ufak bir kaygım yok. Burada el emeği göz nuru çalışmalarımız ile rızkımızı temin ediyoruz” diye konuştu.

“AHŞAPTAN ARAÇ BİLE TASARLAYABİLİRİM”

Mesleğinin çok yönlü olduğunu ve bu denli makine çeşitliliğinin hiçbir atölyede bulunamayacağını ifade eden Ateş, “Yaklaşık 40 yıldır bu işi yapıyorum. Marangoz işinden torna ve oymaya kadar birçok iş elimizden geliyor. Zaman zaman kafeterya sahipleri de tabela yapmamı istiyor. Para ve zaman mümkün olursa, ahşaptan antika görünümlü araç bile tasarlayabilirim” dedi.

Kaynak: Murat Tan

yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
facebook paylaş

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
63955
Güvenlik kodu giriniz
: