Söke'nin En Büyük Şehir Portalına'ne Hoş Geldiniz...
giriş

Bugün |


1..

Bu Hafta |


1..

Bu Ay


1..
Son İçerikler

Bugün |


1...

Bu Hafta |


1..

Bu Ay


1..


Söke'de 2013 Yılında Her 166 Kişiden Biri Öldü
Söke'de 2013 Yılında Her 166 Kişiden Biri Öldü
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
facebook paylaş
 
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eklenme Tarihi : 2014-12-24 - 16:38 - Bu haberi 244 kişi okudu.

Aydın Tabip Odası Başkanı Metin Aydın, Aydın’daki ölüm oranının Türkiye geneline göre daha fazla olduğunu açıkladı.

Tabip Odası Başkanı Aydın, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte, Tabip Odası Hizmet Binası’nda düzenlediği basın toplantısı ile Aydın ilinin ölüm haritası ve sebeplerini açıkladı.

“Sağlıkta Dönüşümle birlikte hastaların sağlık hizmetlerini kullanımı kışkırtılmış, hastanelerin gelirleri döner sermayeye, çalışanların gelirleri de performansa bağlı hale getirilmiştir” diyen Başkan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yani; 'Ne kadar hasta bakarsan o kadar para kazanırsın'a indirgenince, sağlık hizmet sunumları hızlandırılmış, kalite dışlanmış, sayısal fazlalık ön planda tutulur hale gelmiştir. Bu süreçte, basit rahatsızlığı olan hastaların sağlık hizmet sunumlarından memnuniyeti artmış gibi görünse de, ağır ve özel bakım tedavi gerektiren hastaların problemleri çığ gibi artmıştır. Bu sağlık hizmet sunumlarının sonuçlarına bugün itibarı ile baktığımızda; Sağlıkta Dönüşüm ile hasta ölüm oranları artmıştır. 2010-2013 yılı dönemleri karşılaştırıldığı zaman; toplam ölüm oranları Türkiye'de yüzde 2,4 Aydın'da yüzde 29,7 artmıştır. 2010-2013 Döneminde Türkiye'de nüfus ise yüzde 3,9 artmıştır. 2013 yılı kaba ölüm hızına baktığımızda; Türkiye'de binde 4,9, Aydın'da ise binde 6,4 olmuştur.”

EN AZ ÖLÜM DİDİM'DE, SÖKE'DE HER 166 KİŞİDEN BİRİ ÖLDÜ

Aydın ilçelerinden en az ölümün Didim’de olduğunu bildiren Metin Aydın, şöyle dedi:

“2013 yılı bebek ölüm hızına baktığımızda, Türkiye'de binde 10,8, Aydın'da binde 9,2 olmuştur. Aydın, bebek ölümlerinin en çok olduğu 47’nci il. Hastanelerde olan kaba ölüm hızlarına baktığımızda; 2008 yılında tüm Türkiye'de binde 12,8 iken, 2013 yılında artarak binde 16,7 olmuştur. 2013 ve 2014 yıllarının ilk 6 ayı karşılaştırıldığı zaman; Aydın'da ölüm oranları yüzde 14 artmıştır. Aydın, ölüm oranlarının en fazla olduğu 24’üncü il. 2013 yılında tüm Türkiye genelinde 206 kişiden 1'i ölmüş iken, Aydın genelinde 159 kişiden 1'i ölmüş. 2009-2013 Döneminde Aydın'da ölüm oranları, özellikle 55 yaş ve üstü kişilerde artmıştır. Aydın ilçelerine tek tek baktığımızda; 2013 yılında ölüm oranları en fazladan en aza doğru şu şekilde sıralanmıştır: Yenipazar'da 96, Kapruzlu’da 97, Sultanhisar'da 102, Koçarlı'da 106, Kuyucak'ta 110, Karacasu'da 122, Bozdoğan'da 131, Çine'de 132, Nazilli'de 141, Buharkent'te 145, Germencik'te 148, İncirliova'da 150, Köşk'te 153, Söke'de 166, Kuşadası'nda 193, Efeler'de 199, Didim'de 244 kişiden biri ölmüştür."

“HASTANELERİN FİZİKİ KOŞULLARI, HASTA YOĞUNLUĞUNU KALDIRACAK DONANIM VE KALİTEDE DEĞİL”

Aydın'da ölüm oranlarının Türkiye ortalamasından daha fazla olmasının en önemli sebebinin, sağlık alt yapısının diğer illere göre daha kötü olmasından kaynaklandığını ifade eden Başkan Aydın, şöyle konuştu:

“Aydın ili, 10 bin kişiye düşen hasta yatağı bakımından Türkiye'de en iyi 35’inci, 112 acil istasyon başına düşen nüfus bakımından en kötü 15’inci, 112 acil ambulans başına düşen nüfus bakımından en kötü 8’inci il durumunda. Aydın ilinde ölüm oranlarının en fazla olduğu ilçelere baktığımızda, pek çoğunda hastane veya entegre hastane olmadığını, buralarda akşamları veya hafta sonları en temel sağlık hizmet sunumlarının bile mümkün olmadığını, hastaların mağdur olduğunu görmekteyiz.

Tüm Aydın ilinde muayene olan hastaların yüzde 47’si, Aydın Devlet ve Aydın Atatürk Devlet hastanelerinde bakılmaktadır. Oysa; bu hastanelerin fiziki koşulları, bu hasta yoğunluğunu kaldıracak donanım ve kalitede değil. Tüm bu sağlık altyapı eksiklikleri, kaçınılmaz bir şekilde Aydın ilinde ölüm oranlarının diğer pek çok ile göre daha fazla olmasına sebep olmaktadır.”

“GİDEREK ARTAN ÖLÜMLER KADER DEĞİLDİR”

Aydın'da Türkiye ortalamasının çok üstünde artışının sebeplerini sıralayan Metin Aydın, şunları kaydetti:

“Menderes Nehri'nin kirliliği, tarım ürünlerinin bilinçsiz şekilde çok fazla ilaçlanması, bu ilaçlı sebze meyvelerin tüketilmesi, yine bu ilaçların sulama veya yağmur ile yeraltı sularına karışması, bu suların içme ve sulamada kullanılması, Beşparmak Dağları'nda pek çok maden işletmesinin kontrolsüz açılması ve işletilmesi, buralarda işletmecilikte toksit ürünlerin kullanılması, bunların direkt etkisi veya yeraltı sularına ve Menderes Nehri'ne karışması sonucu kanser vakaları Aydın ilinde artmaktadır. Kuşadası ve özellikle Didim ilçelerinde ölüm oranlarının diğer ilçelere göre daha az olmasında, Menderes havzasının yarattığı kirlilikten daha az etkileniyor olmaları önemli bir faktör olarak görülmekte. Aydın ilinde yakın gelecekte hastalıkların, kanser ve ölüm vakalarının artışının hızlanacağını gösteren bir diğer önemli risk faktörü, tüm Menderes Ovası'nda mantar gibi biten jeotermal kuyuları ve santralleri gibi görülmektedir. Bu işletmeler, yer kürenin derinliklerinden çıkardıkları sıcak suları işledikten sonra tekrar aynı derinliğe geri enjekte etmez, bu suları toprağa veya Menderes Nehri'ne akıtırlarsa, kanser ve diğer hastalıkların artışı kaçınılmaz olacaktır. Aydın halkının giderek artan ölümleri kader değildir.

Aydın Tabip Odası olarak uyarıyor ve tüm yetkilileri göreve, vatandaşlarımızı duyarlılığa davet ediyoruz.”

Kaynak: Erdal Aydın

yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
facebook paylaş

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
90387
Güvenlik kodu giriniz
: